نقره

اصلا چرا نقره  ؟؟؟؟؟؟

نقره به همراه طلا یکی از قدیمی ترین دارایی هایی هست که بشر به عنوان پول رایج از آن استفاده کرده و پا به پای طلا و گاهی جلو تر از طلا ، به عنوان دارایی ارزش آفرین  و ثروت ساز برای بشر مطرح بوده ،و در ساخت مجسمه های نقره برای اشراف و پولهای نقره در همه جای جهان به کار رفته یا به صورت زیورآلات ،مورد استفاده درباریان بوده است. امروزه هم با توجه به کاربردهای ،صنعتی،پزشکی،تجاری ،زینتی …نقره از بهترین انواع سرمایه گذاری هست.

آیا خرید نقره سرمایه گذاری مناسبی است؟
بنظرم برای سرمایه گذاری در نقره که قیمت جهانی آن بسیار افت کرده نسبت به یازده سال پیش که قیمت یک انس نقره حدود ۴۸ دلار بوده و الان حدود ۲۳ دلار است باتوجه به اینکه قیمت آن نصف شده، می تواند سرمایه گذاری بسیار خوبی در بلند مدت باشد، اما آهسته و پیوسته در چیزهایی مثل ساچمه نقره و شمش نقره که در وزن های مختلفی عرضه می شود، می تواند بسیار مناسب باشد. دوستان می توانند ۱۰ درصد سبد سرمایه گذاری خود را به نقره اختصاص دهند. نقره یک فلز بسیار سریعی است وقتی قیمتش پائین میاد ، می تواند به سرعت بالا رود و یک رشدی را مازاد بر دلار برای شما تامین کند .

خرید نقره به چه صورت است؟

ساچمه ساده ترین و بدون اجرت ترین نوع سرمایه گذاری در نقره است که ما در بسته های ۱۰۰ گرم به بالا عرضه می کنیم که قیمت آن بسیار به نقره خام نزدیک است که خود ما هم آن را از شما خریداریم. نوع دیگر نقره ها ، شمش ها هستند که در دو نوع ایرانی و خارجی موجود است . شمش نقره ایرانی برند زیوتو با عیار ۹۹۹ که ما نمایندگی آن هستیم از ۵۰ گرم تا یک کیلو موجود است.

خرید زیور آلات نقره برای سرمایه گذاری کار درستیه؟؟

بنظرم خرید زیورآلات نقره برای سرمایه گذاری کار درستی نیست مثلا فرض کنید قیمت نقره خام گرمی ۴۰ هزار تومان و خرید زیورآلات، گرمی ۲۰۰ هزار تومان است این یعنی قیمت زیورآلات نقره ۵ برابر نقره خام است ، پس سرمایه گذاری در زیورآلات نقره کار معقولی نیست بنابراین نتیجه می گیریم زیورآلات نقره با اینکه شیک و زیبا هستند اما برای سرمایه گذاری مناسب نیستند.

آیا ظروف نقره برای سرمایه گذاری مناسب هستند ؟؟؟؟

ظروف نقره هم از بهترین انواع سرمایه گذاری بلند مدت در نقره به شمار می روند ، و این امکان را دارد که سرمایه شما را چندین برابر کند. 

بگذارید خاطره ای را برایتان تعریف کنم:

چند ماه پیش یک خانم مسنی تشریف آوردن مغازه ، یک سینی نقره ،کار دست آورده بود برای فروش ،حدود یک و نیم کیلو وزن نقره شون بود اون روز حساب کردیم ،فقط پول نقره خامش حدود هفتاد میلیون بود ، ازشون پرسیدم مادر این سینی نقره رو چطور خریدید ، به هر حال خرید یک سینی هشتاد میلیونی ، عددی هست که تو بودجه هر کسی نیست ، گفتن مادر این سینی نقره رو سی سال پیش تو یک سفر که به اصفهان داشتیم ، ازبازار نقره فروش های اصفهان خریدیم ،تقریبا یک پس انداز خیلی کوچک بود، واقعا اون روز پول بزرگی نبود .

از این مثالها بسیار زیاده ، مثلا قدیمی ها ،به عروس دامادها ،آیینه شمعدان نقره هدیه میدادن و خیلی ها برای خرید خانه و ماشین …این نقره جات رو میفروختن بعدا در طول زندگی ، و وسوای آن گاها در طول بلند مدت تبدیل به کالاهای بسیار آنتیک و کلکسیونی هم می‌شوند.

سکه نقره برای سرمایه گذاری مناسبه؟

سکه های نقره که بخش زیادی از آنها کلکسیونی هستند معمولا بین آنتیک بازها طرفدار دارند. همچنین بخش دیگری از سکه های نقره که ارزش آنها مطرحه مثلا فرض بفرمائید اگر نقره گرمی ۴۰ هزار تومان است ، سکه های نقره در قیمت ۵۰ هزار تومان جذابه چون علاوه بر کلکسیونی بودن آن، ارزش سرمایه گذاری هم دارد.

تاثیر قیمت دلار بر نقره
نقره رابطه مستقیمی با دلار دارد یعنی هر وقت دلار رشد می کند ، قیمت نقره هم رشد می کند مثلا قیمت نقره گرمی ۴۰ هزار تومان و دلار ۵۰ هزار تومان است ؛ قیمت دلار وقتی ۵۵ هزار تومان شود( ۱۰ درصد رشد ) قیمت نقره هم بافرض ثابت بودن قیمت جهانی آن ، ده درصد رشد می کند یعنی از ۴۰ هزار تومان میشه ۴۴ هزار تومان، پس نتیجه می‌گیریم نقره یک کالای کاملا دلاری است.

رابطه قیمت جهانی طلا و نقره
توجه بفرمائید قیمت جهانی نقره با قیمت طلای جهانی هم فاز می باشد یعنی وقتی که طلا رشد کند ، نقره هم رشد می کند اما نقره دونده سرعت می باشد یعنی درجهت صعود و نزول شارپ تر حرکت می کند و یک رابطه ای هم بین این دو وجود دارد. در طی بلند مدت یک گرم طلا حدود ۶۰ گرم نقره (نرخ تعادلی) بود اما الان قیمت یک گرم طلا معادل حدودا ۹۵ گرم نقره است که این نشان می دهد قیمت نقره نسبت به طلا ارزان تر است که البته این نسبت می تواند به ۶۵ هم برگردد.

آیا همه جا نقره را ازما میخرند؟
ما در مجموعه سکه و طلا خوانپایه ، نقره شما را خریداریم. دوستان می توانند حداکثر ۱۰ درصد از سبد سرمایه خود را به نقره اختصاص دهند‌.

نقره خارجی یا ایرانی بخریم
مثل اینکه بگوئیم طلا خارجی بخریم یا طلای ایرانی؟!ببینید وقتی در مورد خام صحبت میکنیم هیچ فرقی نمی کند اما وقتی راجع به ساخته صحبت می کنیم یکسری جزئیات فنی وجود دارد که بحث آن از خام متفاوت است.

نقره را در بلندمدت یا کوتاه مدت سرمایه گذاری کنیم؟
سرمایه گذاری بلندمدت می تواند شانس شما را برای کسب سود بیشتر کند.

چگونه از قیمت لحظه ای نقره مطلع شویم؟
ما در مجموعه سکه و طلای خوانپایه، روزانه قیمت نقره را در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام اعلام می کنیم.

نويسنده: علی خوانپایه

آدرس : تهران ، بالاتر از متروی چیتگر، کوهک، پاساژ تجاری طوبی، طبقه چهارم، واحد ۶۱۲ ، سکه و طلای خوانپایه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *